„Zasmakuj w Bibliotece”

Powiększ obraz

„Jeżeli nie lubisz czytać, to znaczy, że nie znalazłeś odpowiedniej książki” J. K. Rowling (autorka książek o Harrym Potterze)
W dniach 8-15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek, którego pomysłodawcą, od 2004 roku, jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Celem działań, zaplanowanych na ten czas, jest promowanie czytelnictwa i bibliotek oraz zainteresowanie książką i czytaniem jak największej liczby ludzi. Hasło tegorocznych obchodów brzmi – „Zasmakuj w Bibliotece”.

Jego autorem jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz w Bibliotece Publicznej w Bochni, który swój pomysł tak uzasadnia: „Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w Bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla Was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy”. Mimo braku dostępu do naszej szkolnej biblioteki, zapraszam Was do pysznej literackiej zabawy. Jeśli czytaliście książkę, w której bohaterowie delektują się lub przyrządzają ciekawe dania, prześlij tytuł i autora książki z krótkim opisem potrawy na adres e-mail bdudka@sp.dziwnow.pl lub za pomocą e-dziennika. Zapraszam też do świetnej zabawy , dzięki której przypomnicie sobie przeczytane wcześniej lektury szkolne. Wystarczy wejść na stronę www.quizme.pl/lektury i wyszukać coś interesującego dla siebie. W Tygodniu Bibliotek, gdyby zajęcia odbywały się w zwykłej formie, biblioteka szkolna zaplanowała wystawę „Najstarsze książki w naszej bibliotece”. Ponieważ jest inaczej, chciałabym przedstawić Wam kilka historycznych ciekawostek dotyczących naszego księgozbioru, który liczy obecnie ponad 24 tyś. egzemplarzy. A wszystko zaczęło się w styczniu 1963 roku od książki wpisanej pod pozycją 1. Pierwszego wpisu dokonano 15 stycznia 1963 roku umieszczając tu książkę pt. „Roczniki, czyli Kroniki….” autorstwa Jana Długosza. Książki nr 2 nie ma już w naszych zbiorach (czerwona kreska ), książka nr 3 to „Słownik języka polskiego” tom I wydany w 1958 roku! Teraz obejrzyjcie zdjęcia, a po powrocie do szkoły zapraszam do biblioteki, gdzie pokażę Wam nasze najstarsze eksponaty.