W bibliotece szkolnej

Z czytaniem książek bywa różnie. Przeważnie nie jest to ulubione zajęcie naszych uczniów.  Wiedzą, gdzie jest biblioteka, często odwiedzają czytelnię, ale wypożyczenie książki – to już inna sprawa. Realizujemy więc wiele działań, których zadaniem jest zwrócenie  uczniom  uwagi na ciekawe książki, znajdujące się na półkach w naszej bibliotece.

„Nakręcone książki” – wystawa pokazująca, że zarówno książki, jak i kinematografia, potrafią ze sobą efektywnie współpracować. Uczniowie biorący udział w prezentacji wystawy sami dochodzili do wniosku, że film owszem, dobrze obejrzeć, ale książka pozwala na własne przeżycia, rozwija wyobraźnię, słownictwo i ortograficzne umiejętności.

„Dzień Kubusia Puchatka” to kolejne święto książki dla najmłodszych. Z tej okazji przygotowano w bibliotece szkolnej wystawę literacką o Kubusiu Puchatku. Uczniowie, którzy w tych dniach odwiedzili naszą bibliotekę, mogli samodzielnie poczytać ulubione książeczki, posłuchać bajki muzycznej, obejrzeć kreskówkę i oczywiście połasuchować przy „małym co nieco”. Dla uczniów klas II i III zorganizowano konkurs czytelniczy pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie niespodzianki, dla laureatów były interesujące nagrody książkowe.

Dla starszych czytelników (ale nie tylko) przygotowano wystawę „Przysłowia i frazeologizmy”. Zaglądając do zgromadzonych na niej książek, przypomnimy sobie te mniej lub bardziej znane przysłowia i powiedzenia.  Ciekawostką jest „Księga imion i snów”,  z której możemy dowiedzieć się czegoś interesującego o pochodzeniu swojego imienia oraz jakie cechy charakteru niesie ze sobą jego wybór. Trochę prawdy, trochę zabawy z przymrużeniem oka – nikomu to nie zaszkodzi.

W korytarzu głównym pojawiają się regularnie gazetki zachęcające dzieci i dorosłych do codziennego czytania. Czytanie wzbogaca słownictwo, rozwija ciekawość, ułatwia przyswajanie wiedzy – wszyscy to wiemy, ale nie wszyscy czytamy.

Rozbudźmy w sobie pasję czytania!

Bożena Dudka – nauczyciel bibliotekarz