Książka to przyszłość

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.
Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły i w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca
Bibliotek Szkolnych brzmi: 

„Książka to przyszłość”.

W bibliotece przygotowano ciekawą wystawę pt. „Literaccy patroni dziwnowskich ulic”. Uczniowie mogą tu obejrzeć wybrane egzemplarze książek (niektóre wydane tuż po wojnie), historyczne zdjęcia, posłuchać ciekawostek z życia znanych polskich pisarzy.

W każdy czwartek, w czasie przerwy obiadowej, w czytelni szkolnej odbywa się głośne czytanie wybranej przez dzieci książki. Akcja nosi tytuł „Czwartkowe czytania”.

Spotkania z biblioteką szkolną rozpoczęliśmy od Dnia Głośnego Czytania kiedy to, przez cały dzień, czytano dzieciom z klas I-III książkę Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. Zaproponowano uczniom udział w zabawie literackiej , polegającej na znalezieniu książek z kolorem w tytule. Pojawiły się: „Czerwony Kapturek”, „Biały Kieł”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Czarne Stopy”, „Czarny młyn”, „Tajemnica zielonej pieczęci”.

Przygotowano ciekawe gazetki ścienne, które  przybliżają dzieciom tematykę literacką – „O książkach kilka razy naj…”, „Znanych przygoda z biblioteką”, „Obudź w sobie pasję czytania”.

Dla uczniów chcących wykazać się swoją wiedzą zorganizowano kilka konkursów czytelniczych – Encyklopedyczny zawrót głowy, Na ścieżkach wiedzy, Literacki patron dziwnowskiej ulicy.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.  W ramach obchodów MMBSz zapraszamy uczniów do włączenia się w akcje i konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną.