II Rajd Pamięci ” HALICZA”

19 maja 2018 r., po raz drugi, , 63 Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” w Dziwnowie zorganizowała Rajd Pamięci „Halicza”, poświęcony swojemu Bohaterowi oraz żołnierzom, którzy walczyli w 1944 r. o suwerenną Polskę.
Kapitan Armii Krajowej, harcerz Szarych Szeregów- Henryk Kończykowski ps. „Halicz”– walczył w Powstaniu Warszawskim w Batalionie „Zośka” i przeszedł cały szlak bojowy od Woli po Czerniaków. Prześladowany i więziony po wojnie, nie spoczął w przekazywaniu patriotyzmu oraz ideałów i tradycji, jakie nabył w rodzinnym domu, harcerstwie i wojsku. Takie wartości jak odpowiedzialność, braterstwo, szacunek, miłość do Ojczyzny, przekazywał nam na każdym spotkaniu. A my- wierni Jego ideałom- chcemy je nieść w Polskę, w świat i ocalić od zapomnienia. Dlatego, przemierzając ulice Dziwnowa, wspominaliśmy w trzech miejscach pięć dzielnic Powstańczej Warszawy i mówiliśmy o Bohaterach tamtych lat.
Każdy uczestnik Rajdu mógł wziąć udział w konkursie wiedzy historycznej, wykazać się znajomością piosenek harcerskich i powstańczych oraz posilić się smakołykami przygotowanymi przez rodziców harcerzy oraz szkolną stołówkę.
Grupa Historyczna im. Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz” z Głogowa oraz uczniowie z projektu „Być jak Zośkowiec” z Głogowa przedstawili wzruszający, o głębokiej treści, program historyczno- patriotyczny.
Sześć osób, rozkazem drużynowej, otrzymało tytuł Przyjaciela 63 DH:
– Pani Agnieszka Dzięcioł
– Pani Katarzyna Kowalska
– Pani Angelika Szubartowska
– Pan Przemysław Bożek
– Podpułkownik WP Roman Bednarski
– Harcmistrz ZHP Marek Niewiarowski.
Nasi goście oraz wszyscy uczestnicy II Rajdu Pamięci „Halicza” otrzymali pamiątkowe naszywki. Nagrody oraz upominki ufundował Urząd Miejski w Dziwnowie.

Rajd był całkowicie finansowany z dotacji Urzędu Miejskiego w Dziwnowie.
CZUWAJ !
Do zobaczenia za rok !
Beata Jabłonowska-Naumuk, drużynowa 63 DH