I RAJD PAMIĘCI „HALICZA”

18 marca 2017 r. odbył się w Dziwnowie I RAJD PAMIĘCI „HALICZA”, zorganizowany przez 63 DH „Szare Szeregi” im. Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz”. Do udziału w RAJDZIE zaproszeni zostali wszyscy, którzy chcieli uczcić pamięć o żołnierzu Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”- kapitanie Henryku Kończykowskim ps. „Halicz” oraz o harcerzach Szarych Szeregów i Żołnierzach Niezłomnych.

RAJD rozpoczął się o godzinie 10.00 mszą św. w Kościele Garnizonowym; podczas mszy nastąpiło powitanie Gości przez ks. kapelana Zenona Sodzawicznego i drużynową 63 DH Beatę Jabłonowską- Naumuk oraz przypomnienie dewizy I RAJDU i regulaminu.
Podczas pierwszego przystanku na trasie RAJDU słuchaliśmy słów „Halicza”, opowiadającego o początkach walk Powstańczych na Woli. Wiatr, rzęsisty deszcz ze śniegiem i przenikliwe zimno towarzyszyło nam podczas przemarszu na drugi przystanek symbolizujący Powstańcze Stare Miasto. Stawiając światła pamięci i śpiewając piosenki z tamtych lat, myśleliśmy o naszych Bohaterach, o Ich postawie, patriotyzmie i ideałach. Na przystanku Czerniakowskim odśpiewaliśmy wspólnie hymn Plutonu „Felek”, który jest również hymnem naszej drużyny.
Na ciepły posiłek przeszliśmy do Szkoły Podstawowej, gdzie ugościli nas właściciele stołówki. Licznie przybyli także Rodzice naszych harcerzy, którzy przygotowali kiełbaski jak z ogniska, pyszne ciasta, smalec, ogórki i inne rarytasy.
Dalsza część RAJDU odbyła się już w sali gimnastycznej, gdzie wszyscy uczestnicy mogli w cieple i wspaniałej atmosferze wysłuchać przygotowanych wspomnień „Halicza” oraz słów przybyłych Gości. A byli z nami: p. Andrzej Kończykowski- syn naszego Bohatera „Halicza”, członkowie SGH „Zgrupowanie Radosław” z Warszawy na czele z chorążym pocztu sztandarowego sztandaru Batalionu AK „Zośka”- dh. phm. Bogdanem Bednarczykiem, członkowie GH im. Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz” oraz harcerze i uczniowie- uczestnicy projektu „Być jak Zośkowiec” z Głogowa- na czele z p. Przemysławem Bożkiem, nauczyciele z SP nr 163 im. Batalionu „Zośka” z Warszawy, żołnierze JWK z Lublińca na czele z z- cą dowódcy- ppłk. Romanem Bednarskim, harcerze 19 DH Służby Granicznej „Zlotki” im. Bohaterów Korpusu Ochrony Pogranicza oraz jedyni i niezastąpieni Rodzice naszych harcerzy. Miłą niespodzianką były też odwiedziny członków Komendy Hufca ZHP Ziemi Wolińskiej: dh. pwd Patrycji Zawiszy i dh. hm Jana Zastawnego.
To wyjątkowe spotkanie różnych pokoleń obfitowało we wspomnienia, piosenki harcerskie i patriotyczne, wzruszenia i niezapomniane przeżycia. Zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie. A niezwykła RODZINA „HALICZA” promieniowała na całą Polskę.
Do zobaczenia za rok.
CZUWAJ!

FOTO: Agnieszka Dzięcioł, Andrzej Kończykowski, Marian Klasik

21095_19032017 21095_190320173 21095_190320174 21095_190320175 IMG_1805-400x400 IMG_4033