Narodowy program rozwoju czytelnictwa

narodowyMiło nam poinformować, że  szkolna biblioteka otrzymała  wsparcie finansowe  w wysokości 15000 zł (12000 zł z budżetu państwa i 3000 zł wkład własny szkoły)  na zakup książek dla naszej placówki.

Pozwoliło to na doposażenie biblioteki w atrakcyjne nowości książkowe o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów. Wzbogaciły one nasz księgozbiór  i pozwolą dzieciom na rozwój ich zainteresowań oraz wzmocnią warsztat pracy nauczycieli.

Zakupiliśmy ok. 1000 książek o różnorodnej tematyce. Są wśród nich książki popularnonaukowe, bestsellery z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, słowniki, pozycje encyklopedyczne.

Drodzy Rodzice,  zachęcajcie swoje dzieci do wypożyczania i czytania  książek. Młodzi ludzie, w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Dajmy Im szansę, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

Poniżej przytoczę fragment listu do rodziców autorstwa pani Ireny Koźmińskiej, prezesa fundacji ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom, która ma ogromne doświadczenie w temacie bezcennego wpływu czytania na rozwój młodego człowieka:

             „ Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w gimnazjum. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.”

Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z czynnością przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

Czytajmy dzieciom i z dziećmi codziennie!

Bożena Dudka

Nauczyciel bibliotekarz w SP w Dziwnowie

P1100002 (1)