Wycieczka do Krakowa klasy VIb

W dniach  3 – 10 września,  wraz z opiekunami – wychowawcą Panią Renatą Łapką oraz Panią Bożeną Dudką, wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa.

Kraków to wspaniałe miasto z wieloma zabytkami, z piękną i długą historią oraz z wieloma atrakcjami. Pierwszym punktem wycieczki był Rynek Główny. Jest  to miejsce niezwykłe , które niezmiennie przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. Aby zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, trzeba zejść do podziemi rynku. Podziemia Rynku  to podróż w przeszłość ożywioną przez archeologów po stuleciach.

Po przeciwnej stronie Rynku wznosi sie piękny gotycki Kościół Mariacki, gdzie można podziwiać ołtarz Wita Stwosza, który jest największym gotyckim drewnianym obiektem tego typu na świecie.

Na koniec tego męczącego dnia wybraliśmy się do Parku Wodnego- jednej z największych tego typu atrakcji w Polsce.

Następnego dnia  zwiedziliśmy prawdziwie królewski Wawel. Znajduje się tam najważniejsza świątynia  w Polsce- Katedra,  której imponujące wnętrze świadczy o historii pokoleń. Jest miejscem spoczynku polskich królów, bohaterów narodowych , wybitnych poetów oraz Pary Prezydenckiej.

Na Wzgórzu Wawelskim  podziwialiśmy  Zamek Królewski i jego wnętrza, które doskonale obrazują dawne życie monarchów. Duże wrażenie wywarło na nas dzieło Leonarda da Vinci –Dama z gronostajem.

Na koniec zwiedzania Wawelu odwiedziliśmy  Smoka Wawelskiego, który co kilka minut  zieje ogniem.

Kolejnym przystankiem wycieczki była Wieliczka – Kopalnia Soli, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora i unikalne  solne rzeźby oraz kaplica Św. Kingi na długo zostaną w pamięci.

Pod koniec pobytu  pojechaliśmy na całodniową wycieczkę   szlakiem Orlich Gniazd, gdzie mogliśmy podziwiać ruiny zamków i  warowni  umieszczonych na skałach wapiennych. Wędrówka ta była doskonałą  lekcją historii o dziejach naszego państwa.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy Ogród Doświadczeń i z  pomocą Pani Przewodnik uczestniczyliśmy  w ciekawych zajęciach. Poznaliśmy  jak działa grawitacja,  zagadnienia ciśnienia statycznego. Mogliśmy  zmierzyć prędkość dźwięku w powietrzu oraz odkryć jego fizyczne aspekty.

Wycieczka do Krakowa bardzo nam się podobała,  była dużym przeżyciem. Wyjazd ten nie tylko wzbogacił  naszą  wiedzę na temat historii, ale okazał sie również wspaniałą wyprawą krajoznawczą i źródłem nowych doświadczeń.  Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.

Opracowała: Julia Kaniewska

krakow-4-1 krakow-4-2 krakow-6-1 krakow-6-2 krakow2-1 krakow2-2 krakow8-1 krakow8-2 krakow10-1 krakow10-2