Zbiórka

… ZałóSAM_3883ż mundur i przypnij lilijkę,
Czapkę na bakier włóż.
W szeregu stań wśród harcerzy
I razem z nami w świat rusz …

12 grudnia był dla naszej drużyny bardzo uroczysty i wyjątkowy. W tym dniu bowiem gościliśmy na zbiórce Pana Grzegorza Jóźwiaka- burmistrza Dziwnowa, Dh. Daniela Siwca- komendanta Hufca Ziemi Wolińskiej im. Marynarki Wojennej RP, członków Komendy Hufca oraz wspaniałych gości i przyjaciół  z Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” z Warszawy, wśród których był m. in. Dh Jarosław Wróblewski- autor „ZOŚKOWCA”- książki o naszym Bohaterze „HALICZU”. Wielką niespodzianką był dla nas przyjazd Pana Andrzeja Kończykowskiego- syna naszego Bohatera.
Zbiórka zaczęła się od meldunku zastępowych i drużynowej na ręce komendanta hufca. Następnie odczytany został rozkaz, w którym drużynowa zarządziła wtorek dniem mundurowym, wpisała  w poczet naszej drużyny, jako Członka Honorowego i Przyjaciela, Dh. Radosława Łukaszewskiego  z GH Zgrupowanie „Radosław”, mianowała przybocznego, 5 zastępowych, otworzyła okres próbny                        5 podzastępowym oraz przyznała próbne barwy drużyny wszystkim harcerzom należącym do drużyny od początku jej istnienia. Po założeniu chust z pierścieniami i sznurów funkcyjnych przyszedł czas na wręczenie kotwic Polski Walczącej, które harcerze będą nosili przypięte do munduru do czasu złożenia przyrzeczenia harcerskiego; potem kotwice te wepną w pierścienie , a na ich miejscu pojawi się krzyż harcerski ( zgodnie z symboliką i obrzędowością naszej drużyny ). Były to chwile bardzo ważne dla nas, ale wzruszenie osiągnęło najwyższy pułap, gdy Pan Andrzej Kończykowski odczytał piękny list z przesłaniem od naszego Bohatera oraz wręczył drużynowej krzyż harcerski do harcówki z dedykacją od „HALICZA”. Popłynęły łzy, połączyliśmy się duchowo z „HALICZEM” i wszyscy zaśpiewaliśmy „Szarą lilijkę”.
Po zaproszeniu gości do sali poprosiliśmy Dh. Jarosława o autorską gawędę o „HALICZU” i „ZOŚKOWCU”, której słuchaliśmy z zapartym tchem. Kolejną piosenką, którą zaśpiewaliśmy, były „Szare Szeregi”, po czym Patrycja Pilarczyk, Magdalena Kupczak oraz Dh Radosław i Dh Jarosław opowiedzieli o umundurowaniu harcerzy- żołnierzy w czasie Powstania Warszawskiego, w tym łączniczek i sanitariuszek. Nastąpiła też chwila wielkiej radości, gdy Dh Jarosław wręczył wszystkim harcerzom „ZOŚKOWCA” z podpisem „HALICZA”, a następnie przystąpił do wpisywania imiennych dedykacji dla każdego. Głos zabrał również Dh Komendant, który życzył nam pogłębiania wiedzy  o harcerstwie i wspaniałych przygód na szlakach. Obdarowywaliśmy się nawzajem pamiątkowymi upominkami i podziękowaniami oraz śpiewaliśmy powstańcze piosenki. Dh Marek Zięba- przyboczny oraz Pan Grzegorz Jóźwiak- burmistrz, zaprosili też gości do powstającej harcówki.
Zbiórkę zakończyliśmy w kręgu, śpiewając „Warszawskie dzieci” oraz odpowiadając na hasło Dh. Radosława „Druhny i druhowie CZUWAJ!” odzewem „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM. CZUWAJ!”.
Naszą zbiórkę fotografował tata naszej jednej z harcerek, za co z serca Mu dziękujemy. Jedno ze zdjęć, wraz z podpisami całej drużyny, przekazaliśmy dla „HALICZA”.
A gdy rodzice czekali na naszych harcerzy na korytarzu, członkowie GH Zgrupowanie „Radosław” zrobili szpaler, a drużynowa wyprowadziła swoją drużynę, ogłaszając w ten sposób rozejście się po zbiórce. Rodzice przyjęli to gromkimi brawami i znowu wzruszenie ścisnęło za gardło.
Taka wzruszająca i wyjątkowa była ta zbiórka…
CZUWAJ!
dh. Beata Jabłonowska-Naumuk
drużynowa

DSC_5541 (1)

DSC_5372 DSC_5471 DSC_5562 DSC_5578 DSC_5604