SZKOŁA PRZYJAZNA ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ.

PC180001Z przyjemnością przypominamy, że w listopadzie 2014 roku nasza szkoła, jako jedna z 13 szkół naszego województwa, otrzymała Certyfikat Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej. Przyłączyliśmy się do projektu, którego celem jest wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i zwiększenie poziomu aktywności fizycznej, dla zatrzymania, coraz częściej obserwowanego, zjawiska otyłości i nadwagi wśród dzieci. Projekt objęty jest patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia.

W naszej placówce zdrowie całej społeczności szkolnej zawsze stawiane było bardzo wysoko.

Wspólnie podejmujemy działania, mające na celu rozwijanie aktywności fizycznej, kształtowanie pozytywnych zachowań prozdrowotnych i proekologicznych.

W ramach realizacji zadań z zakresu edukacji zdrowotnej organizujemy różnorodne zajęcia sportowe, plastyczne, kulinarne czy teatralne. Praktykujemy wspólne II śniadania uczniów i nauczycieli w klasach, do dyspozycji dzieci jest kącik śniadaniowy usytuowany w korytarzu głównym, wykonywane są plakaty i inne prace plastyczno-techniczne promujące zdrowy tryb życia. Uczniowie często przygotowują w klasach kanapki, koktajle, sałatki, pieką zdrowy chleb a nawet domowe ciasta i ciasteczka. Na uwagę zasługuje wyjątkowa wycieczka dzieci z klas III do gospodarstwa rolnego. Zbierały ziemniaki, oglądały maszyny rolnicze i pomieszczenia gospodarskie, w sadzie i ogrodzie warzywnym miały okazję zjeść świeżo zerwane maliny oraz zapełniać kosze pysznościami prosto z grządek. Dokładnie poznały więc drogę jedzenia „od pola do stołu”.

Szkoła realizuje także swój wewnętrzny program zdrowotny, który w tym roku szkolnym nosi tytuł „Zdrowie to skarb”, uczestniczymy w programach: „Owoce w szkole”, „Mleko w szkole”, „Bezpieczna szkoła”, „Trzymaj formę”. Głównym celem wszystkich podejmowanych działań jest utrwalenie w uczniach przyzwyczajeń i nawyków związanych z dbaniem o prawidłowe odżywianie i zdrowy, higieniczny tryb życia. Cieszy nas fakt, że coraz częściej obserwujemy wśród naszych dzieci dokonywanie zdrowych i świadomych wyborów żywieniowych.

 Bożena Dudka Szkolny Zespół Oświaty Zdrowotnej

P3060046P2250012DSCF4813DSCF4790

P2200010PA220001P9220015P3060040P2250014P2200009

 

 

 

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie www.zachowajrownowage.pl