EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

W czwartek,  dnia 12 czerwca 2014 r. odbył się wyczekiwany przez uczniów klas czwartych egzamin na KARTĘ ROWEROWĄ. Uczniowie  bardzo ciężko pracowali na swoje pierwsze ” prawo jazdy”  przez cały rok. Egzamin przeprowadziła komisja w składzie:

Sabina Grela

Mirosława Romańczyc

August Wolniakowski

Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy.gify-rowery

 Drodzy rodzice

W związku ze wzmożonym ruchem drogowym na ulicy Mickiewicza, Bardzo proszę zwrócić uwagę na swoje pociechy dojeżdżające do szkoły rowerami.

Jako nauczyciel Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypominam, że dziecko ( bez opiekuna) może samodzielnie jeździć ukończywszy 10 lat ( po zdobyciu Karty Rowerowej). Do tego czasu winno poruszać się na rowerze tylko pod opieką osoby starszej. Tu całkowita odpowiedzialność spoczywa na rodzicach/ opiekunach prawnych.

Zwróćmy uwagę, że niski wzrost dziecka działa na jego niekorzyść. Kiedy Ono widzi, wydaje mu się, że jest widziane. Tymczasem jego niski wzrost powoduje, że inni go nie widzą. Sama byłam świadkiem (dwa dni temu), kiedy chłopiec energicznie wjechał na przejście dla pieszych a z dwóch stron jechały sznury aut. Było dużo szczęścia. A przecież przepisy wyraźnie mówią, że nie wolno przejeżdżać przez przejście dla pieszych tylko zejść z roweru i go przeprowadzić ( przejazd przez przejście dla pieszych – widełki 100 – 250 pln. Jest to czas, aby dokładnie się rozejrzeć i ocenić sytuację. Dla własnego bezpieczeństwa dziecko musi być świadome swojego wzrostu za każdym razem gdy porusza się po ulicy.

BRD jest dopiero w klasie 4, wiec to Wy, drodzy rodzice, kiedy wysyłacie  dziecko do szkoły ( i nie tylko) rowerem, wytłumaczcie mu jak ma się zachować aby być bezpiecznym.

ZAPAMĘTAJMY!

Dziecko bierze pod uwagę tylko to, co ma ochotę zobaczyć i co znajduje się przed nim, tj. w środkowym polu widzenia bocznego. Dziecko potrzebuje 4 sekund, by rozróżnić samochód jadący od stojącego: dorosły potrzebuje na to 1/4 sekundy.Również postrzeganie prędkości, wielkości czy oddalenia pojazdu jest u dziecka zaburzone. Przy tej samej odległości pojazdów dziecku wydaje się, iż samochód osobowy jest dalej niż ciężarówka, tylko dlatego ze ciężarówka jest większa. Miejmy świadomość, że nasze małe dzieci nie potrafią przewidywać!

Bezpiecznych wakacji. M. Romańczyc

k1k2k3k4k5k6k7k8