FESTIWAL PIŁKI NOŻNEJ IM. JANA PAWŁA II

Dnia 22.05.2014 r. już po raz czwarty odbył się Festiwal Piłki Nożnej im. Jana Pawła II. Festiwal jest jedną z ośmiu imprez wchodzących w skład projektu Edukacyjno Wychowawczego ,,W Hołdzie Wielkiemu Papieżowi – Polakowi Janowi Pawłowi II”.

Uczestniczyły w nim reprezentacje Przedszkola Publicznego „Promyk Słońca” i uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Dziwnowie. Po raz pierwszy zostały zaproszone placówki oświatowe z poza  terenu naszej gminy.

Przedszkole grupa 1  Przedszkole grupa 2
AUS- AUSTRALIA ARG-ARGENTYNA
HRV- CHORWACJA BEL-BELGIA
NER- NIGERIA GHA- GHANA
URU- URUGWAJ KOS-KOSTARYKA
AUS-HRV 0:0 ARG-BEL 0:0
AUS-NER 1:0 GHA-KOS 0:1
AUS-URU 0:0 BEL-KOS 3:0
HRV-NER 5:0 ARG-GHA 0:0
URU-HRV 0:5 ARG-KOS 0:1
URU-NER 1:1 BEL-GHA 1:0
BEL-AUS 0:2
KOS-HRV 0:3

MECZ O 3 MIEJSCE

KOS-BEL O:1 K

FINAŁ

AUS-HRV 0:3

MIEJSCA

I CHORWACJA

II AUSTRALIA

III BELGIA

DRUŻYNY ZE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

ROZGRYWKI

PUNKTY W GRUPACH

NLD- FRA- 0:0 ENG- MEX- 1:0  
DE- RUS- 1:5 DE- CHL- 0:0 GR.1 

GR.2 

MEX- BRA- 0:1 NLD- BRA- 0:1  Holandia- 3,1  Niemcy- 0
CHL-  ESP- 0:1 PRT- RUS- 1:0  Francja- 3,3  Rosja- 3,3
NLD- ENG- 2:0  FRA- MEX- 4:0  Meksyk- 1  Chile- 0
DE- PRT- 0:1  ESP- DE- 1:0  Brazylia- 3,3  Hiszpania- 3,3
NLD- MEX- 1:1  ENG- BRA- 0:0  Anglia- 3  Portugalia- 3,3,3,3
RUS- ESP- 0:0  RUS- CHL- 3:0
FRA- BRA- 2:0  FRA- ENG- 0:0
CHL- PRT- 0:5  ESP- PRT- 0:1

Rozgrywki półfinałowe i finałowe

Gr.1

Francja

Brazylia

Gr.2

Portugalia

Rosja

Karne o 2 miejsce w grupie 2 : Rosja – Hiszpania 1:0

  1. Francja- Rosja 0:2
  2. Brazylia- Portugalia 0:1

Mecz o 3 miejsce

Francja- Brazylia 4:0

FINAŁ

ROSJA- PORTUGALIA 3:0

Turniej odbył się w hali widowiskowo – sportowej noszącej imię Tego Wielkiego Polaka. Naszym celem było :

Kultywowanie i rozwijanie wiedzy o Janie Pawle II, poszukiwanie celów życiowych i wartości,kształtowanie postaw zdrowej rywalizacji,rozwijanie pasji sportowych, popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci, krzewienie kultury fizycznej i sportu, gra fair play, rozwijanie kulturalnego dopingu,pomoc innym, integracja pomiędzy placówkami oświatowymi na terenie gminy, uczestnictwo rodziców w zajęciach dzieci, propagowanie zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania, umiejętność zwyciężania i ponoszenia porażek,rozwijanie i zacieśnianie więzi rodzinnej, odkrywanie młodych talentów,kształtowanie nawyków aktywnego i pożytecznego spędzania czasu, kształtowanie uczuć religijnych,wyeliminowanie agresji, złych emocji,wspomaganie pozytywnych emocji.

Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak i proboszcz parafii pw. św.. Józefa w Dziwnowie Karol Wilczyński , objęli Festiwal honorowym patronatem.

Po otwarciu nastąpiło losowanie drużyn biorących udział w Festiwalu. Były to te same zespoły, które wystąpią na MŚ w Brazylii. Mecze jednocześnie były rozgrywane na dwóch boiskach. Wyniki poszczególnych meczów, składy drużyn znajdują się na końcu artykułu.

Po raz pierwszy gościliśmy zespoły z Kołczewa, Międzyzdrojów i Ładzina. Było 8 zespołów w grupie przedszkolnej i 10 w grupie szkół podstawowych. Przedszkola zostały podzielone na dwie grupy po cztery zespoły, a szkoły podstawowe na dwie grupy po pięć zespołów

Rywalizacja była bardzo zacięta i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Każdy zespół grał z każdym w swojej grupie. Do fazy finałowej awansowały po dwa zespoły z każdej grupy. Po bardzo wyrównanej walce zwyciężyła Rosja , drugie miejsce przypadło Portugalii. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Francji.

W grupie przedszkolnej bezapelacyjne zwycięstwo odnieśli Chorwaci którzy wygrali wszystkie mecze. Drugie miejsce zajęła Australia, trzecie Belgia.

W przerwie meczu odbył się konkurs dla opiekunów zespołów, w którym należało bezpośrednio zdobyć bramkę piłką do rugby. Ta sztuka udała się przedstawicielom Kołczewa i Międzyzdrojów.

Naszym celem było również rozwijanie kulturalnego dopingu i gry fair play.

Doping przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Dzieci przygotowały piosenki, transparenty, pomalowały twarze. Podczas meczów panował ogromny hałas porównywalny tyko z tym, jaki panuje na stadionach podczas występów reprezentacji.

Niemniejszym zaangażowaniem wykazali się rodzice którzy dopingowali swoje pociechy.

Trudno było wybrać najlepszych zawodników. Wszyscy bardzo się starali. Jednak trzeba było wybrać tych najlepszych. Nagrodami były pamiątkowe statuetki, komplety piłkarskie. Wybrane osoby reprezentowały zespoły zajmujące miejsca na podium.

Po rozegraniu wszystkich meczy nastąpiło wręczenie nagród. Zwycięskie drużyny otrzymały koszulki z logo imprezy, piłki, puchary . Wszyscy uczestnicy otrzymali smycze , słodycze i inne drobne prezenty. W rozgrywkach aktywnie uczestniczyło 115 zawodników. Podczas meczów hala była pełna.

Festiwal Piłki Nożnej im. Jana Pawła II zarówno w opinii dzieci i opiekunów był bardzo udaną imprezą , mającą na celu uhonorowanie pamięci o papieżu – patronie sportowców. Sam grał w piłkę nożną, pływał kajakiem, wędrował po górach, jeździł na nartach. Doceniał sportowców i ich wysiłek który pozwalał im zwyciężać. Często powtarzał : „ Sport budzi miłość do życia, uczy ofiarności, szacunku, odpowiedzialności, pozwalając należycie docenić wartość każdego człowieka”.

Pragniemy serdecznie podziękować osobom które pomagały przy organizacji i zrealizowaniu tej imprezy. Dziękujemy również za udział małym sportowcom , bez których nie udałoby się przeprowadzić tych wspaniałych zawodów. Organizatorami i pomysłodawcami Festiwalu byli Teresa Winiarska i August Wolniakowski.

1234567891011131314