„Z książką przez życie”

„Z książką przez życie” – taki tytuł nosiło spotkanie czytelnicze klas I-VI, które było podsumowaniem całorocznej kampanii promującej czytelnictwo w nasze szkole. W ciągu roku szkolnego uczniowie brali udział w licznych konkursach, imprezach bibliotecznych czy zajęciach edukacyjnych, których tematyką były książki oraz biblioteka i jej zbiory.Na zakończenie cyklu zajęć o pisarzach, książkach i czytaniu przygotowaliśmy garść krótkich wspomnień i inscenizacje. Spotkanie rozpoczęła Oktawia – przebrana za Pippi oraz Kuba, który wcielił się w bohatera sagi „Zmierzch”.1

Wystąpili oni z krótką wzmianką o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich i o Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Dzieci z klas II przestawiły nam barwne, wesołe i pełne piosenek bajkowe widowisko. Były tam  najbardziej znane postacie z literatury dziecięcej: Kopciuszek, Królewna Śnieżka z krasnoludkami, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Brzydkie Kaczątko, Calineczka  i bohaterowie książki „Na jagody”. Uczniowie z klasy IV b zamienili się w książki z bibliotecznych półek i  w sposób bardzo przejrzysty opisywali zawartość poszczególnych tytułów oraz zachęcali do czytania. W trakcie apelu wręczono także nagrody dla najlepszych uczestników konkursu o twórczości H. CH. Andersena i konkursu o tytuł Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania.

234567891011

Po spotkaniu, przedstawiciele naszych uczniów odwiedzili Panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Dziwnowie, wręczyli im kwiaty i złożyli życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza.

Różnorodne formy pracy nad rozwijaniem zamiłowań czytelniczych naszych uczniów, które realizuje nasza szkolna biblioteka, sprawiają, że dzieci coraz częściej sięgają po książki a biblioteka nie kojarzy im się  z szarą, stara książką, ciszą i obowiązkowymi lekturami. Powoli staje się swego rodzaju atrakcją, gdzie można spędzić ciekawie czas, poczytać, popracować z komputerem.

Bożena Dudka