WSPÓLNE ŚNIADANIE W SZKOLE

10

Jedną z podstawowych zasad zdrowego odżywiania się jest regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Wśród nich bardzo ważne miejsce zajmuje drugie śniadanie, które uczeń zjada w szkole. Posiłek ten dzieci najczęściej przynoszą z domu, ale są też takie dni, kiedy mogą je sobie przygotować sami, wspólnie z kolegami i wychowawcą.

Taki pracowity, kolorowy i pełen zdrowia poranek uczniowie klas I-III przeżyli w piątek, 15 listopada. Tego dnia dzieci przyniosły do szkoły różne smaczne i zdrowe produkty, z których przygotowały apetyczne kanapki.

Spotkanie rozpoczęło się pogadanką pani pielęgniarki o zasadach prawidłowego żywienia, czyli przypomnieniem  piramidy zdrowia, krótkiej rozmowy o kolorowych warzywach i owocach i wspólnym wykonaniem piosenki pt. „Witaminki…”. W naszym wspólnym śniadaniu uczestniczyły też panie z Powiatowej Inspekcji Sanitarnej z Kamienia Pomorskiego, które czuwały nad prawidłowym komponowaniem zdrowego posiłku. W pracę przy wspólnym śniadaniu zaangażowani byli także rodzice, którzy pomagali dzieciom w przygotowywaniu smacznych i pożywnych kanapek. Ale drugie śniadanie to nie tylko kanapki! Dzieci chętnie zjadały płatki zbożowe z mlekiem, owocowe i warzywne przekąski, piły mleczną kawę zbożową i soki.  Pomógł nam również Samorząd Uczniowski, który zakupił, z własnych środków, papierowe talerzyki, na których mogliśmy spożywać nasze kanapki.

Był to bardzo pracowity i pełen emocji poranek, którego celem było zwrócenie uwagi dzieciom i nam dorosłym na ten, czasami zjadany w pośpiechu, a czasami nawet nieobecny w codziennym jadłospisie, posiłek, jakim jest drugie śniadanie. Jest to jeden z podstawowych elementów zdrowego żywienia , warunkujący prawidłowy rozwój dziecka, jego dobre samopoczucie i dyspozycję do uczenia się. My, dorośli, powinniśmy więc dążyć do tego, aby nasze pociechy codziennie jadły pożywne, pełnowartościowe drugie śniadanie.

Bożena Dudka

 12345689