Święto Niepodległości

aaaNiedawno obchodziliśmy Święto Niepodległości. Główny akcent obchodów tego święta w naszej gminie przypada na uroczystości kościelne,  następnie  skupiamy się przy pomniku, gdzie poszczególne delegacje składają kwiaty. W tym roku poprzedziliśmy Mszę Świętą Litanią Narodu Polskiego. Ze Szkoły Podstawowej w Dziwnowie zgodziła się poprowadzić ją Maja Klimczak z kl.VI a a z Gimnazjum Publicznego  w Dziwnowie absolwenci naszej szkoły: Agnieszka Kozłowska i Piotr Stańczyszyn, obecnie uczniowie kl.I Gimnazjum Publicznego w Dziwnowie. Litanię Narodu Polskiego Polacy odmawiali w czasach walk o niepodległość, w trudnych chwilach dla Ojczyzny. Na podstawie znalezionego egzemplarza litanii z 1915 r. prof. Gabriel Turowski opracował jej nową wersję. Było to w Rzymie w 1981 r., gdy po zamachu na Ojca Świętego przebywał w poliklinice Gemelli; także Jan Paweł II za swojego ziemskiego życia modlił się powyższą litanią.

                                                                                                        Przesłała Agnieszka Dzięcioł