Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

Od dnia 6 grudnia dzieci mogą korzystać z lodowiska na „Orliku” przy ul. Dziwnej. Warto skorzystać z takiej okazji. Ruch na świeżym powietrzu zimą najlepiej hartuje organizm.

Podajemy kilka porad pobranych z Internetu.

Aby nauczyć się jeździć na łyżwach trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Nie da się tak po prostu założyć łyżew, wejść na lód i jeździć. Oto kilka porad dotyczących pierwszych doświadczeń z łyżwami. Pamiętaj, żeby nie poddawać się od razu! Zawsze trzeba się wszystkiego nauczyć. Zatem wkroczmy na lodowiska, zanim nadejdzie wiosna.

  1. Zanim wyjdziesz na lodowisko upewnij się, że Twoje łyżwy są dobrze dopasowane do rozmiaru stopy. Dokładne zawiązanie łyżew do stopy jest równie istotne. Noga nie powinna uciekać z łyżwy i w niej „latać”. Powinna dobrze opinać stopę i kostkę.
  2. Poćwicz upadanie i wstawanie z lodu. Ugnij kolana i zrób głęboki przysiad. Przechyl się lekko na jedną stronę i nachyl się lekko do przodu, gdy będziesz spadać. Połóż dłonie tuż przed kolanami i obróć się na dłoniach i kolanach. Jedną stopę umieść między dłońmi. Następnie dołącz do niej drugą. Odepchnij się rękami od podłoża i wstań.
  3. Podejdź do bandy. Zdejmij ochraniacze z ostrzy łyżew i powoli trzymając się bandy wejdź na lodowisko.
  4. Cały czas trzymaj się bandy. Postaraj się ujść kawałek od wejścia na lodowisko, aby nie zawadzać wchodzącym i wychodzącym. Pierwsze kroki na lodzie dla niektórych mogą być fascynujące, dla innych przerażające. Ale nie poddawaj się. Jazda na łyżwach to naprawdę fajna sprawa.
  5. Teraz odważ się puścić bandę. Lekko się od niej odsuń. Ugnij lekko kolana. Nie wymachuj rękami. Jeśli jeździsz na łyżworolkach lub rolkach powinno Ci pójść łatwo.
  6. Zrób głęboki przysiad. Ręce powinny być mniej więcej na jednym poziomie z pośladkami. Wyćwiczysz mniej więcej utrzymywanie równowagi. Musisz czuć się pewnie stojąc na lodzie i robiąc przysiady. Na razie nie poruszaj się. Może sobie teraz pomyślisz, że robienie przysiadów w miejscu to żadna sztuka, ale uwierz mi, że na lodowisku to wygląda zupełnie inaczej. Naucz się balansować ciało. Dopiero potem będziemy się poruszać po lodzie.
  7. Pamiętasz jak ćwiczyłeś upadanie? Teraz sprawdź jak Ci to pójdzie na lodzie. Trudniej, prawda?
  8. Łyżwy prawdopodobnie będą się ślizgać. Możesz też stanąć na stopach i oprzeć się dłońmi o lód. Umieść dłonie między łyżwami i podnieś się. Najpierw jedna, potem druga stopa. Może w ten sposób będzie Ci łatwiej.
  9. Spróbuj przejść się po lodzie. Spróbuj się odepchnąć i pojechać kawałek na dwóch nogach. Ćwicz utrzymywanie równowagi.

10. Jak się zatrzymać? Rozszerz lekko nogi. Skręć łyżwy tak, aby ich przednia część skierowane była do środka. W tym   samym czasie odchyl lekko ciało do tyłu. Możesz też ugiąć jedną nogę w kolanie i jechać na jednej łyżwie. Drugą łyżwę ułóż prostopadle do pierwszej i hamuj nią. Wszystko wymaga praktyki oczywiście.

11. Po tych ćwiczeniach, które jednym zajmują więcej innym mniej czasu pora na prawdziwe jeżdżenie po lodzie. Najpierw maszeruj w miejscu. Następnie zacznij maszerować i przemieszczać się do przodu. Odpychaj się od tafli lodu raz jedną raz drugą nogą wewnętrzną krawędzią łyżew, aby zbliżyć do siebie ugięte kolana. Wykonuj ruchy biodrami, jakbyś nimi falował.

12. Pamiętaj, że jazda na łyżwach jest zabawą. Ciesz się tym! Nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach. Nie od razu Rzym zbudowano! Możesz też założyć ochraniacze na nadgarstki czy kolana stawiając pierwsze kroki na lodowisku. Życzę przyjemnej jazdy!

 

Sabina Grela