„Biblioteka szkolna – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

 

asza szkolna biblioteka, zawsze otwarta na potrzeby uczniów, chcąc urozmaicić codzienne spotkania czytelnicze i zachęcić uczniów do częstego odwiedzania tego miejsca, proponuje różnorodne formy obcowania z książką.

We wrześniu obchodziliśmy Dzień głośnego czytania i wtedy większość lekcji rozpoczynała się od czytania uczniom fragmentów wybranych książek. Czytali nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście.

W październiku uczniowie mogli obejrzeć wystawy: „Znani polscy pisarze” oraz „Wielkie wyprawy polskich pisarzy podróżników ”. Zorganizowano także szkolny konkurs plastyczno-literacki dla kl. IV-VI Książki, które warto przeczytać. Laureatem tego konkursu został Patryk Michalski z kl. V.

Już niedługo grupa uczniów z klas IV-VI weźmie udział w ogólnopolskim  konkursie czytelniczym Stypendiada pod nazwą I TY BĄDŹ CZYTELNY. Dla dzieci z klas I-III przygotowaliśmy cykl zajęć edukacyjnych – „Bajki z czterech stron świata”.

W listopadzie uczniowie mogą wysłuchać bajek z Japonii. Przy okazji czytania, zapoznają się ze sztuką, najważniejszymi elementami kultury i życia codziennego mieszkańców tego rejonu świata, próbują jeść pałeczkami, rozwiązywać sudoku, doskonalić umiejętności w sztuce układania papieru – origami.

Na dzieci czeka też wiele nowych pozycji książkowych, które otrzymaliśmy w darze od pani Anety  Kokolus i pani Marty Brzozowskiej-Bal. Serdecznie dziękujemy.

Czy biblioteka jest dzisiaj miejscem atrakcyjnym dla dzieci i młodzieży a książka poszukiwanym towarzyszem na wolne chwile? Na pewno tak. Muszą tylko zmieniać  się formy pracy z młodymi czytelnikami, aby biblioteka nie kojarzyła im się tylko z szarą, stara książką, ciszą i obowiązkowymi lekturami. Do zobaczenia w szkolnej bibliotece!

 

Nauczyciele bibliotekarze z SP w Dziwnowie