Rok Janusza Korczaka w Szkole Podstawowej w Dziwnowie.

Janusz Korczak – propagator idei praw dziecka. To od niego i dzięki niemu zaczęła się ogromna kampania i walka o nasze prawa- prawa dziecka.

Korczak mówił- „Nie ma dzieci-są ludzie”.       

Nie miał rodziny, nie założył własnego domu, bo jak sam mówił za dzieło swojego życia wybrał dzieci, służbę im i ich prawom. Walczył o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka, a głównie o to, aby każde z nich miało prawo do życia  i odpowiedniego jego poziomu, a prawo dziecka do szacunku jest  jednym  z jego podstawowych  praw.

Rok Korczakowski obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami, ponieważ idee Korczaka są adresowane do wszystkich dzieci na całym świecie.

„Janusz Korczak jest poza granicami kraju jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci, bardzo często rzecznicy praw dziecka z innych krajów mówią, że są spadkobiercami myśli Korczakowskiej. Korczak jest bardzo uniwersalny i ponadczasowy”

stwierdza Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka.

W dalekiej Japonii żona Pana Prezydenta, Anna Komorowska wygłosiła referat na uniwersytecie Josai rozpoczynający się słowami:

„ Moi Drodzy, jestem szczęśliwa, że mogę opowiedzieć Wam o wielkim polskim pedagogu Januszu Korczaku, który uważany jest za twórcę praw dziecka. Jego dokonania – rewolucyjne nie tylko jak na czasy, w których żył – inspirują dziś ludzi na całym świecie. Mam nadzieję, że wielu z Was zainteresuje ta ważna i ciekawa postać.” (…)

Nasza Szkoła i my uczniowie chcieliśmy podkreślić  znaczenie myśli i twórczości Korczaka, włączając się w obchody Roku Korczakowskiego.  Projekt obchodów i poszczególne zadania  zaproponowały w projekcie

 „Janusz Korczak jako obrońca praw dziecka, praw człowieka w oczach uczniów naszej szkoły”

p. Renata Łapka i p. Małgorzata Szumna.

Bardzo solidnie pracowaliśmy nad zadaniami zawartymi w projekcie, który został podzielony  na dwa etapy.

W pierwszym etapie nauczyciele i my sami przybliżaliśmy sylwetkę Janusza Korczaka poprzez zbieranie  informacji, analizę dostępnych materiałów, prezentacje multimedialne, gazetki ścienne, wystawy.

Zadania te realizowaliśmy wspólnie z biblioteką, świetlicą szkolną i nauczycielami.

W klasach IV-VI został przeprowadzany konkurs plastyczny

  • „ Janusz Korczak- obrońca praw dziecka”,

a w klasach I-III konkurs plastyczny

  • „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Prace z konkursów prezentowane są na terenie szkoły.

Klasy I-III poznawały Janusza Korczaka poprzez włączenie się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

W ramach tej kampanii zapraszani byli rodzice i nauczyciele, którzy czytali fragmenty książek „ Król Maciuś I” oraz „Kajtuś Czarodziej”.

Często  rozmawialiśmy o prawach dziecka z pedagogiem szkolnym, na lekcjach wychowawczych, na zajęciach wychowania do życia w rodzinie i na języku polskim.

Koło teatralne przygotowało przedstawienie pt. „ Sen Jacka”, które dzisiaj zostanie zaprezentowane.

Dzięki niemu będziemy mogli lepiej poznać tak wielkiego pedagoga, jakim był Janusz Korczak.

W drugim etapie, każda klasa dostała do wykonania określone zadanie. Zadanie do wykonania otrzymał też nasz kochany p. Marek Zięba, który  przed szkołą namalował nam piękne, kolorowe gry, wspaniały  plac zabaw, gdzie aktywnie spędzamy czas wolny, korzystając z naszego prawa do  radości   i zabawy. Dzisiaj przedstawiamy efekty naszej pracy. Wiemy, że Rok Korczaka na pewno nie skończy się z dniem dzisiejszym .

Wiedza o naszych prawach, którą zdobyliśmy i poszerzyliśmy, pozwala nam wierzyć i ufać, że nie będą one łamane i że nasze dobro, dobro dziecka będzie najważniejszym przesłaniem dorosłych.

Na zakończenie przytoczymy fragment wypowiedzi Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, który powiedział:

„Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli. Korczak zauważył w dziecku człowieka. Zostawił jasny przekaz- dzieci należy traktować poważnie”.

 Janusz Korczak mówił :

„Bez szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest kalekie, a także – 

kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat”.

 

 Przewodnicząca Rady Uczniów: Monika Łukaszew
Zastępca przewodniczącej: Aleksandra Bondzio