„Bezpieczne ferie”.

 

Nareszcie  ferie zimowe!

Wszystkich nas  cieszą, bo jest to czas wolny od zajęć szkolnych, czas swobody i radości. Jednak nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie. Dlatego, jak co roku, przygotowaliśmy pod opieką nauczyciela techniki i BRD p. Mirosławy Romańczyc, apel  na temat „zachowania bezpieczeństwa podczas ferii”, na którym gościliśmy zaprzyjaźnionych policjantów. Na początku  wysłuchaliśmy wierszy mówiących o tym jakie błędy popełniamy w sprawach naszego bezpieczeństwa oraz przypomnieliśmy co oznaczają znaki drogowe i jak się do nich stosować. Następnie klasa 4 „a” zaprezentowała się w piosence „Znaczki odblaskowe”.

Doskonale wiemy, że ferie to  dużo wolnego czasu i świeże powietrze. Przecież nic tak nie wzmacnia zimą naszych organizmów, jak sporty i zabawy na mroźnym powietrzu. Korzystając z uroków zimy,  nie wolno  zapominać o kilku sprawach.  I o nich to przypomnieli nam uczniowie klasy 4 w wierszach oraz  kodeksie postępowania. Oto kilka z nich, które przypominamy zawsze przed feriami, a o których mówimy przez cały rok podczas zajęć techniki oraz koła Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (BRD):

v    Nie rzucajcie śnieżkami w przejeżdżające pojazdy – możecie spowodować wypadek;

v    Nie rzucajcie w kolegów śnieżkami, w których umieściliście coś twardego np. kamień lub lód – możecie zrobić im krzywdę.

v   Zachowajcie szczególną ostrożność idąc w pobliżu drogi, gdyż droga hamowania pojazdów jest znacznie dłuższa;

v   Nie wchodźcie na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów – pod wpływem ciężaru  ciała lód może się załamać;

v   Nie ufajcie osobom obcym, nie przyjmujcie od nich słodyczy, prezentów, nie wpuszczajcie ich do swojego mieszkania gdy nie ma osób dorosłych;

v   Zawsze noście przy ubraniu/plecaku elementy odblaskowe – w okresie jesienno – zimowym wcześnie zapada zmrok;

v   Unikajcie  kontaktu z bezpańskimi psami;

Wcześniej opiekunka koła BRD ogłosiła szkolny konkurs  (dla klas I – VI)  na projekt widokówki pt.” Jestem bezpieczny na drodze”.

Zaproszeni goście wręczyli nagrody za piękne prace plastyczne. Nagrody ufundowała opiekunka koła BRD oraz Rada Rodziców.

A na koniec obejrzeliśmy układ taneczny przygotowany przez  Łukasza Garbca z klasy VI b oraz grupę dziewcząt. Nad całością układu czuwała  p. Sabina Grela.  Uczniowie z klasy 5 a i b pod opieka p. Elżbiety Borkowicz zaprosili nas na przedstawienie, które dotyczyło pierwszej pomocy, pod tytułem „ CALL FOR AN AMBULANCE”.

Po występach uczniowie podzielili się na  grupy i każda z nich miała ciekawą rozmowę  z policjantem.

Wszystkim życzymy  zdrowych i bezpiecznych  ferii zimowych.

Mirosława Romańczyc