Willkommen in Berlin!

Mur berliński.

Dnia 3 czerwca 2011 roku uczniowie z klas IVA, IVB oraz VB wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Berlina pod kierunkiem pani Elżbiety Borkowicz (wychowawca klasy IVA). Nasi uczniowie z dużym zniecierpliwieniem czekali na ten dzień, ponieważ głównym punktem wycieczki było jedno z największych ZOO w Europie, Zoologischer Garten. Berlińskie zoo słynie przede wszystkich z największej ilości gatunków zwierząt na świecie. Położone jest w dzielnicy Belina Tiergarten w centrum miasta. Zoo było pierwszym ogrodem zoologicznym w Niemczech. Największą atrakcją zoo jest Panda Wielka. Powierzchnia berlińskiego ogrodu to 35 hektarów, ale uczniowie jak i opiekunowie podołali temu wyzwaniu i udało nam się zobaczyć wszystkie zwierzęta, które zrobiły na nas ogromnie wrażenie, w szczególności prawie 3 tonowy nosorożec pancerny, który dał się pogłaskać po swoim niezbyt malutkim noskuJ Wszystkie zwierzęta pozowały do zdjęć i dzięki temu każdy z nas ma piękną pamiątkę z pobytu w berlińskim ogrodzie zoologicznym.

Następna atrakcją naszej podróży było Muzeum Historii Naturalnej (Naturkunde Muzeum). Muzeum posiada kolekcję ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych i innych. Najbardziej znanymi eksponatami są: największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie brachiozaur oraz diplodok.

Podczas naszej wycieczki towarzyszył nam przewodnik, pan Bogdan, który jest mieszkańcem Berlina od ponad 20 lat i zna to miasto jak własną kieszeń. Dzięki niemu uczniowie mieli możliwość zobaczyć i poznać historię muru berlińskiego. Nasze dzieci z zaciekawieniem słuchały historii tego miasta i mogę zapewnić, że w głowach też zostało, ponieważ zostali odpytani po powrocieJ Po zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami o Berlinie i jego historii, przejechaliśmy przez centrum miasta i zobaczyliśmy takie miejsca i obiekty jak: Alexander Platz i wieżę telewizyjną, Reichstag, Bramę Brandenburską, Kolumnę Zwycięstwa (znaną jako kolumna ze złotym aniołem) oraz ulicę Unter den Linden, czyli Wyspa Muzeów.

Przed godziną 23 w nocy wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Dziwnowa. Mam nadzieję, że wycieczka ta była nie tylko miła atrakcją, ale również okazją do zapoznania się z historią nie tylko Berlina, ale również tą bardzo odległą dotyczącą powstania świata, którą uczniowie mieli możliwość poznać w Muzeum Historii Naturalnej.

Opr. Elżbieta Borkowicz